יום שלישי, 13 בינואר 2015

דוד שמש - עובדות מעניינות


כולנו נתקלנו בדודי שמש - ניתן הרי לראות אותם בקלות כמעט על כל אחד מגגות הבניינים בסביבת מגורינו. כך יוצא שרובנו יודעים פחות או יותר איך דוד שמש נראה, אבל מה שלא כולם יודעים, הוא איך עובד דוד שמש ומאלו חלקים הוא מורכב. בכדי להכיר את דוד השמש לעומק ולהבין כיצד מגיעים המים החמים אל הברזים שלנו, ישנו צורך בשלב הראשון, לערוך היכרות עם מרכיביו. 

רכיביו של דוד שמש


דוד שמש מורכב מקולטי שמש אשר עשויים מתכת בצבע כהה, ותפקידם לקלוט את אנרגית השמש. רכיב נוסף אשר מהווה חלק מדוד השמש הוא מאיץ החום – כידוע, בעונת החורף השמש אינה חזקה מספיק, מה שאומר שבכדי ליהנות ממים חמים יש לעשות שימוש בגיבוי החשמלי הבא בדמותו של חלק זה. החלק הנוסף והמרכזי ביותר, הוא כמובן הדוד עצמו, מדובר בסוג של מיכל אשר תפקידו לאגור את המים ולשמור על חומם. הדוד כמובן, יהיה תמיד מחובר אל צינורות המים של הבית. 

כיצד דוד שמש עובד?


קולטי השמש אשר מותקנים בדוד אחראים על קליטת אנרגיית אור השמש והפיכת אנרגיה זאת לחום – הקולטים קולטים בצורה טובה את חום השמש בזכות צבעם הכהה - באמצעות חום זה מתחממים המים. בכדי שפעולת הקולטים תתבצע בצורה הטובה ביותר נהוג למקם אותם ברוב המקרים, בכיוון דרום, הכיוון בו השמש נמצאת בשעות היום החמות ביותר - שעות הצהריים. 

המכל שהוא בעצם הדוד יהיה מותקן ברוב המקרים במיקום גבוה יותר מהמקום בו הותקנו הקולטים – כך יוצא, שמכיוון שנטייתם של מים חמים היא לעלות למעלה, המים החמים כתוצאה מפעולת הקולטים עולים אליו, בעוד המים הקרים עושים את הכיוון ההפוך וזאת בזכות הנטייה שלהם לרדת כלפי מטה - בצורה כזאת מגיעים בסופו של דבר המים החמים אל צינור המקלחת.

מכיוון שבעונת החורף לא תמיד תופיע שמש בשמים, וגם אם כן חומה לא יהיה בדרך כלל חזק מספיק, יהיה צורך להפעיל את גוף החימום בכדי ליהנות ממים חמים בברזים גם בימים הקרים.